ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ


Ayaslı Araştırma Merkezi (ARC)

  

 

ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu ve eski öğretim üyesi Dr. Yalçın ve Serpil Ayaslı tarafından yaptırılan binanın mimari projesi Behruz Çinici tarafından hazırlandı. Yaklaşık 3.400 m2 büyüklüğündeki Araştırma Binasının içinde 19 adet 'laboratuvar', 2 adet 'temiz alan', bir 'yankısız oda' ve 'anten kulesi' gibi bilimsel araştırma mekanlarının yanısıra seminer ve toplantı salonları ile okuma alanları bulunuyor.

 

Enerji duyarlı yapı konusunda Türkiye'deki örnek ve öncü uygulamalardan biri olan Ayaslı Araştırma Binasının enerji gereksinimi güney cephesini oluşturan çatı yüzeyindeki güneş panelleri ve Türkiye’de ilk kez uygulanan esnek (membran) fotovoltaik sistem ile sağlanıyor. Araştırma ve deney amaçlı olarak kullanılmak üzere uygulanan bu iki farklı güneş paneli sistemi ile yapıda, güneş enerjisi üretimi ve elektrik tüketimi konusunda düzenli ölçüm, karşılaştırma ve değerlendirme yapılabiliyor.

 

 

 

Ayaslı Araştırma Binası, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümümüzün araştırma ve lisansüstü eğitim faaliyetlerinin hızlanmasında çok önemli bir altyapı sağlamıştır. Üniversitemiz bünyesinde yürüyen güneş enerjisi Ar-Ge çalışmaları için de önemli bir kazanım olan Ayaslı Araştırma Binası'nı bağışlayan Dr. Yalçın Ayaslı'ya ve Dr. Serpil Ayaslı'ya bu örnek davranışları için şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Dr. Yalçın Ayaslı ve Dr. Serpil Ayaslı

 

Dr. Yalçın Ayaslı'nın açılış törenindeki konuşması